Piękny ogród lub zadbana działka to wbrew pozorom nie taka prosta sprawa. Samo zaprojektowanie ogrodu nie jest zabawą – to połączenie planistyki przestrzennej, kreatywności, znajomości roślin i warunków w jakich można je hodować. A gdy już ogród zaplanujemy, to właściwie praca dopiero się rozpoczyna.
O piękny ogród trzeba dbać całorocznie jak o członka rodziny. Pracę nad projektem ogrodu rozpoczynamy od zwymiarowania parceli, którą chcemy przekształcić na zielony zagajnik. Przygotujmy sobie wymiar, narysujmy plan działki – najlepiej – i zaznaczmy na nim czy chcemy, by zieleń ingerowała także w dom lub inne zabudowy. Na planie zaznaczamy dom i zabudowania gospodarcze, płoty, przeszkody, drogę dojazdową. Zaznaczamy także drzewa. Cała reszta to nasze pole do popisu.
Projektowanie możemy zacząć dwójnasób: możemy zacząć od wyznaczenia funkcji całego ogrodu lub miejsc, które chcemy przeznaczyć np. na grilla czy sadzawkę, a może domek na drzewie lub szklarnię. Zanim umieścimy je na planie, możemy je wypisać, w podobny sposób, możemy zrobić sobie listę roślin, które chcielibyśmy posadzić. Działajmy jak prawdziwi architekci: miejmy na uwadze estetykę, ale też ergonomię i funkcjonalność.
Ogród, jak dom, musi nas prowadzić w jakieś miejsce, opowiadać historię. Gdy już umieścimy wszystkie atrakcje na planie, zadbajmy o wygląd ogrodu. Powinien mieć spójną konwencję lub motyw przewodni, tak, by całość była harmonijna. Tak działa dobranie przewodniej kolorystyki lub rośliny, a nawet ozdoby.