Skalniaki ozdobą naszego ogrodu

Jeśli chcemy nieco urozmaicić wygląd naszego ogrodu to powinniśmy zastanowić się nad przygotowaniem skalniaka. Można je tworzyć w niemal każdym miejscu w ogrodzie. Rośliny, które sadzi się przy skalniakach są zazwyczaj małe, więc jeśli będziemy chcieli móc je oglądać to powinniśmy budować je w pobliżu domu lub tarasu. Co warto wiedzieć budując własny skalniak?

Przede wszystkim to, że najlepiej prezentować się na nich będą rośliny alpejskie. Są one najczęściej do tego wykorzystywane. Bardzo ważny jest dobór miejsca. Najlepiej byłoby, gdyby skalniak taki stworzyć w najbardziej nasłonecznionym oraz najbardziej nawodnionymi miejscu w ogrodzie. Przed rozpoczęciem budowy musimy usunąć z powierzchni ziemi wszystkie chwasty. Jeśli trzeba to musimy użyć jakiś pestycydów by się ich pozbyć. Muszą to być jednak takie pestycydy, które nie będą zagrażały później roślinom w naszym skalniaku. Do utworzenia skalniaka potrzebować będziemy specjalnej ziemi.

W głębszej warstwie ziemi można wysypać trochę gruzu. Dzięki temu teren będzie lepiej odwadniany. W żadnym wypadku nie należy używać torfu oraz kompostu. Oczywiście bardzo ważnym elementem jest także wybór skał do naszego skalniaka. W sklepach znajdziemy kamienie o różnych kształtach, jednak najlepiej wybierać te o jak najbardziej naturalnych kształtach. Jeśli takie wybierzemy to także nasz skalniak będzie wyglądał o wiele bardziej naturalnie. Oczywiście nie powinniśmy wybierać tylko jednego rodzaju kamieni. Można, a nawet trzeba je mieszać ze sobą. Kamieni w żadnym wypadku nie można malować, ani nie wysypywać do niego żadnego żwiru. Najpierw musimy zasadzić rośliny, a dopiero później możemy pomyśleć o żwirze.

Dodaj komentarz